منو
سبد خرید شما

آمالگاماتور

آمالگاماتور

آمالگاماتور یکی از مهمترین تجهیزات دندانپزشکی برای پر کردن دندان است. در دندانپزشکی برای کارهای ترمیمی مراجعه کننده از ماده ای به نام آمالگام استفاده می‌شود . عناصر تشکیل دهنده آمالگام از فلزهای جیوه، نقره، مس و... هستند. جیوه به طور عادی هنگام ترکیب با عنصر دیگر سریعا سفت می‌شود و اجازه فرم‌دهی مناسب حفره‌های دندانی را به دندانپزشک نمی‌دهد. برای رفع این مشکل آمالگام  پودری را تولید کردند که در هنگام استفاده توسط پزشک با مقدار مناسبی جیوه ترکیب می‌شود و یک آمالگام با غلظت مناسب را تشکیل می‌دهد.

این ترکیب توسط دستگاهی به نام آمالگاماتور (Amalgamator) انجام میشود .به این صورت که در آمالگاماتور دو مخزن وجود دارد که یکی جایگاه جیوه و دیگری جایگاه آمالگام است . دندانپزشک با توجه به غلظت مورد نیاز مقدار مشخص از هر كدام ، جیوه و آمالگام را در قسمت های مربوطه قرار داده و مواد به قسمت همزن رفته و با هم تركیب میشود و در نهایت یك تركیب كاملا مناسب در خروجی آماده استفاده قرار میگیرد.

انواع دستگاه آمالگاماتور

انواع دستگاه‌های آمالگاماتور با قابلیت‌ها و کارایی‌های متفاوتی ساخته و عرضه می‌شوند که برای خرید آمالگاماتور، دندانپزشکان می‌توانند با توجه به نیاز خود و هزینه‌ای که قصد دارند صرف کنند، دستگاه مناسب را انتخاب نمایند. اجزاء مختلف دستگاه آمالگاماتور، شامل مخزن‌های جیوه و آمالگام، همزن، کنترلر، پیچ تنظیم، اهرم کنترل میزان آمالگام و محفظه خروجی می‌باشند که هر یک نقش مهم و منحصر به‌فردی در تولید آمالگام با کیفیت برای استفاده ترمیمی دارد.

  1. آمالگاماتور کپسولی: در این دستگاه، نسبت ترکیب آمالگام با جیوه ۸۰ درصد پودر و ۲۰ درصد جیوه  است که توسط شرکت سازنده تعیین شده است و امکان کم یا زیاد کردن مقدار پودرآمالگام و جیوه برای تركیب وجود ندارد.
  2. آمالگاماتور تركیبی(پودری): در این دستگاه یک پیچ تنظیم کنار دستگاه تعبیه شده که این امکان را به پزشك می‌دهد که مقدار پودرآمالگام را تنظیم کند ولی مقدار جیوه همیشه ثابت است. غلیظ تر و رقیق‌تر شدن آن توسط کاربر قابل تنظیم است. شیوه کار کردن دستگاه هم به این صورت است که آمالگام و جیوه را در داخل مخزن‌هایشان ریخته و بعد از مشخص کردن مقدار آمالگام توسط اهرم کنار دستگاه، جیوه و آمالگام به مقدار مشخص شده وارد همـزن شده  و در نهـایـت آلیاژ ترکیبی آمالگام و جیوه به شکل یک خمیر توسط دندانپزشک روی دندان آسیب دیده قرار می‌گیرد.
  3. دستگاه دو کاره (پودری و کمپسولی): این دستگاه به گونه ای طراحی شده که امكان تنظیم مقدار آمالگام هم به صورت دستی مثل روش ترکیبی، هم به صورت اتوماتیک توسط دستگاه مثل روش کپسولی امکان‌پذیر است. معمولا این نوع از بقیه انواع آمالگاماتورها گران‌تر است.

قیمت آمالگاماتور

قیمت دستگاه آمالگاماتور دندانپزشکی بنابر نوع دستگاه، دور موتور، برند و نوع صفحه نمایش متفاوت است. آمالگاماتورهای کپسولی (به غیر از برند SDI) در رنج قیمتی 5 تا 10 میلیون تومان و آمالگاتورهای پودری و دوکاره در رنج 20 تا 25 میلیون تومان قرار دارند. اگر نیاز به مشاوره قبل از خرید آمالگاماتور دارید، می‌توانید با کارشناس ما در فروشگاه تجهیزات دندانپزشکی دندان مال تماس بگیرید و نیاز خود را مطرح کنید تا ما به‌صرفه‌ترین مدل  آمالگاماتور را بر حسب نیازتان به شما پیشنهاد دهیم.

نکاتی برای خرید دستگاه آمالگاماتور دندانپزشکی

برای خرید آمالگاماتور، دندانپزشکان می‌توانند به نمایندگی‌های فروش تجهیزات پزشکی یا در فروشگاه‌‌های آنلاین تجهیزات دندانپزشکی مثل دندان مال مراجعه کنند. اطلاع از تکنولوژی ساخت، برند و اجزاء مختلف دستگاه آمالگاماتور، به دندانپزشکان کمک می‌کند تا در هنگام خرید آمالگاماتور بهترین انتخاب را داشته باشند. در ادامه هنگام مقایسه انواع آمالگاماتور، به این موضوع توجه داشته باشید که کارایی و دقت دستگاه باید به‌گونه‌ای باشد که بتواند استانداردهای حوزه دندانپزشکی را برای مراجعین تامین کند. در نهایت، خدمات پس از فروش و گارانتی که توسط برندهای آمالگاماتور مثل فوموس، SDI یا عاج طب ارائه می‌شود، در انتخاب بهترین آمالگاماتور نقشی اساسی دارد.

نمايش 1 تا 7 از 7 (1 صفحه)